Marin Čilić vyhral US Open

Chorvátsky tenista Marin Čilič nasadený ako štrnásty zvíťazil v pondelňajšom finále dvojhry mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku nad japonskou desiatkou podujatia Kei Nišikorim za 114 minút hladko 6:3, 6:3, 6:3.

Dvadsaťpäťročný 16. muž renkingu ATP Čilič dosiahol svoj jubilejný 300. singlový zápasový úspech na hlavnom profesionálnom okruhu. O rok mladší Nišikori figuruje na 11. pozícii. Posunú sa na 9., resp. 8. priečku. V tohtosezónnom bodovaní Race to London to bude 5. a 6. stupienok.

Chorvát bol v nadčasovejšom počítačovom poradí pre nasadzovanie dosiaľ najvyššie práve na 9. poste, premiérovo už k 22. februáru 2010, keď čerstvo mal za sebou prienik do semifinále rovnako hodnotných melbournských Australian Open – na 4,5 roka svoj osobný grandslamový rekord. Pre Nišikoriho do US Open 2014 bolo maximom štvrťfinále AO 2012.

Čilič predviedol vo finále na hlavnom dvorci Arthur Ashe Stadium v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center citeľne razantnejší, živší a pokojnejší výkon. Prevažne sa mohol spoľahnúť na servis (v geme na 4:2 v druhom sete vypálil 4 esá v rade, dovedna ich napokon bolo 17 proti 2), počínal si tvorivejšie, diktoval tempo a vyhol sa prípadnému útlmu, ktorým by súpera pustil do diania. Mal aj viac šťastia na čiary a pásky siete.

„Nikdy neviete, kedy sa nervy prihlásia o slovo. V prvom sete sme obaja boli stiesnení. Bol som rád, že som ako prvý dosiahol brejk,“ priznal Čilič, ktorý v tejto sezóne má na konte 47 zápasových úspechov a je na druhej priečke za Švajčiarom Rogerom Federerom (54), ktorého vyradil v semifinále. Vo svojej v tomto smere zatiaľ najvydarenejšej sezóne 2009 nazbieral 48 víťazstiev.